Drømmestart og føring på 3-0 blev vekslet til klart nederlag mod NFH 🤷‍♂️

HØJ Elite-kvinderne spillede her til aften udekamp mod Champions League-deltagerne fra NFH, som desværre blev for stor en mundfuld for vores yndlinge. Starten på kampen var ellers særdeles lovende, og den hurtige tremålsføring kunne såmænd have været endnu større, inden hjemmeholdet satte turboen til og scorede seks ubesvarede mål i træk.

Herefter var hjemmeholdet i teten, selvom vi havde muligheden for at gå til pause blot tre mål bagud.

Det blev desværre vekslet til en pausestilling på 13-8 til hjemmeholdet. Fra starten af anden halvleg kom NFH buldrende ud fra omklædningsrummet og scorede fire gange i træk til stillingen 17-8, hvorefter kampen reelt var afgjort.

Det hele endte derfor med et klart nederlag til favoritterne fra Nykøbing Falster – i en kamp, hvor vores helte ikke ramte et niveau, der for alvor kunne true værterne. På trods af nederlaget var der naturligvis også positive takter i kampen 🥳

Ud over den lovende start kunne vi nemlig glæde os over kampens HØJ Elite-spiller, Nina Dano, der blandt andet scorede seks gange, samt en hårdt kæmpende Anne Cathrine Lundbye, som leverede stærkt 💪

Tak til de mange medrejsende støtter fra HØJ-familien, som havde taget turen sydpå onsdag aften 😊

Vi rejser os sammen og er klar til de kommende opgaver 🥳

HØJ Elite – sammen vokser vi 🫶